Sveriges flitigaste romanceförfattare?

För några år sedan fick jag upp ögonen för Sofia Fritzson genom hennes övernaturliga serie Dödskyssen, en e-bokserie i fyra delar som jag hittade på biblioteket. Det var en debut som gav mersmak – en berättelse med närvaro, tempo och känsla, som påminde mig om varför jag älskar romance. Att det dessutom var en följetong i digitalt format gjorde den än mer spännande. Sofia själv säger i en intervju:

Sofia med två av sina många böcker

”Jag älskar e-böcker och är nyfiken på att utforska det digitala formatet. Att skriva en följetong var en spännande utmaning och något som jag gärna provar igen!”

Det är lätt att bli imponerad av Sofias författarbana – både sett till bredd och produktivitet. 2012 vann hon ICA-kurirens novelltävling. Året därpå gick hon en skrivarkurs i romance för Simona Ahrnstedt. Sedan följde vinst i Ditos tävling i Serialized Fiction 2014 och därefter HarperCollins/Harlequins romantävling 2015 med När drömmen slår in. Den boken publicerades året efter och blev starten på en trilogi.

Och Sofia har inte saktat in sedan dess.

Idag är hon kanske mest känd för sin serie som utspelar sig i den fiktiva byn Ängsmark – en serie som ofta beskrivs som ljuvlig småstadsromantik. I augusti kommer del 12 ut, Nästan som magi som e-bok och ljudbok. Hon skriver både samtida romance och erotik, och hennes verk ges ut i alla format – tryck, e-bok och ljud. Dessutom har flera av hennes böcker översatts till engelska, danska och finska.

Utöver romanerna har hon också skrivit noveller och den övernaturliga serien Dödskyssen som endast finns digitalt via Biblio, bibliotekens tjänst för digitala böcker.

Man kan undra hur dygnet räcker till. Sofia är inte bara författare – hon har även familj och katter. Hennes hem i Örby verkar rymma mer än 24 timmar per dag.

De vackra katterna med Sofias böcker

Men vad är det då som driver henne?

När man läser hennes böcker blir det tydligt att hon älskar sin genre. Hon skriver med värme, glädje och respekt för sina karaktärer och för kärleken som tema. På frågan varför just romance? svarar hon:

”Jag har alltid älskat att läsa underhållande böcker med lyckliga slut, så det föll sig naturligt att försöka skriva en sådan bok.”

Och vad betyder kärlek för henne?

”Vardagsmys, respekt, kommunikation och en förstående partner som accepterar att jag ibland behöver umgås med mina karaktärer – det är kärlek för mig.”

Den förståelsen genomsyrar hennes författarskap. Hennes böcker handlar ofta om relationer som får växa genom vardagens villkor. Det handlar om att missförstå varandra, hitta tillbaka, och våga släppa taget om gamla sanningar. Och det är alltid känslan som får styra.

När jag läste Två hjärtans karameller skrev jag så här:

”Det är en klockren romance skriven av en driven författare som gillar sin genre. Jag blev berörd av karaktärernas kamp för sin kärlek, fnissade när de klantade till det och suckade av glädje när de till slut fick ihop det. Precis som det ska vara i en romance. Det ska bli ett nöje att läsa fler böcker av Sofia Fritzson.”

Och det nöjet fortsätter. Det gäller bara att välja eftersom Sofia har skrivit över 20 böcker!

Sofia Fritzson är inte bara en av Sveriges mest produktiva romanceförfattare. Hon är också en berättare med hjärta – någon som med lätt hand och stor känsla visar oss varför kärlek aldrig går ur tiden.

Maria, maj 2025

Vårfrukost med Norstedts och Printz

17 maj 2025

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.